Windows XP Mode w Windows 7 Home Premium

windows.jpgKilka miesięcy temu w jednym z poprzednich artykułów opisałem działanie Windows XP Mode w Windows 7. Pomimo tego, że artykuł pisany był na podstawie wersji beta Virtual PC, XP Mode, oraz wersji RC systemu Windows 7 w działaniu trybu XP nic się nie zmieniło. Nadal tryb ten przeznaczony jest tylko dla trzech najwyższych wersji Windows 7. Jednak czy na pewno? W dalszej części artykułu opiszę jak osiągnąć pełną funkcjonalność trybu XP w Windows 7 Home Premium.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Czym tak naprawdę jest tryb XP? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Jest to udostępniony za darmo obraz dysku Windows XP dla użytkowników trzech najwyższych wersji Windows 7. Co z użytkownikami niższych wersji? Niestety nabyli oni tańszy system więc Microsoft postanowił, że darmowa licencja na Windows XP im się nie należy. I tu powstaje problem. Co zrobić, żeby móc korzystać z trybu XP? Odpowiedź znowu jest bardzo prosta. Wystarczy posiadać licencjonowaną kopię Windows XP.

Aby zacząć "zabawę" z trybem XP potrzebujemy maszyny wirtualnej. Będzie to Windows Virtual PC. I tu pojawia się problem. Program nie jest dostępny dla naszej wersji systemu, a strona informuje nas, że nie możemy pobrać XP Mode. Ale my nie chcemy XP Mode, a sam Virtual PC, który podobnie jak poprzednie wersje oficjalnie nie jest wspierany na domowych okienkach, jednak na nich działa, o czym informuje nawet sam Microsoft. Z tego też powodu wybieramy z listy jedną z wyższych edycji Windows 7 i wybieramy do pobrania i instalacji sam Windows Virtual PC.

Mamy już zainstalowany Virtual PC. Co dalej?. Teraz potrzebujemy Windows XP SP3. Jeśli posiadamy płytę systemu odnajdujemy w Menu Start Windows Virtual PC. Po uruchomieniu zobaczymy zwykłe okno Eksploratora, jednak znajdziemy w nim dodatkowy przycisk "Utwórz maszynę wirtualną". Za pomocą prostego kreatora tworzymy nową maszynę wirtualną i instalujemy na niej system z naszej płyty. Jednak co zrobić jeśli nie posiadamy Windows XP? Na szczęście i to da się obejść bez sięgania po pirata :) Microsoft co jakiś czas umieszcza na swojej stronie różne wersje obrazów systemów dla Virtual PC np. do testów przeglądarki. Wystarczy przeszukać dział pobierania i odnaleźć interesujący nas obraz Windows XP SP3. Pamiętać należy jedynie, że wersje takie są ograniczone czasowo. Po pobraniu takiego obrazu tworzymy nową maszynę wirtualną. Podczas tworzenia nowej maszyny nie tworzymy nowego wirtualnego dysku, a jedynie wskazujemy na ten pobrany.

Mamy już Virtual PC i działający system. Teraz przyszedł czas na skonfigurowanie wszystkiego tak, aby działało identycznie jak oryginalny Tryb XP.

Na początek uruchomimy nasz wirtualny system.

Po uruchomieniu wybieramy z menu Narzędzia opcję "Zainstaluj składniki integracji".

W pierwszym oknie wybieramy "Kontynuuj".

Teraz uruchomi się właściwy instalator, kliknięcie "Dalej" rozpocznie instalację.

Po zakończeniu instalacji pojawi się pytanie o pobranie dodatkowych aktualizacji. Upewnijmy się, że pole jest zaznaczone i kliknijmy "Zakończ". W tym momencie pojawi się komunikat instalatora chcącego uruchomić ponownie system. Ignorujemy go lub klikamy w "Nie".

Powinna się uruchomić teraz przeglądarka na stronie pobierania. Pobieramy i instalujemy aktualizację.

Po instalacji aktualizacji klikamy "Zakończ" Teraz system powinien automatycznie uruchomić się ponownie.

Po ponownym uruchomieniu ponownie korzystamy z menu Narzędzia. Tym razem jednak wybieramy opcję "Włącz funkcje integracji". Jeśli nie mamy założonego hasła na konto użytkownika wirtualnego systemu będziemy musieli je wcześniej utworzyć. Bez tego nie uda nam się uruchomić funkcji integracji.

Teraz zainstalujmy jakiś program. P0 uruchomieniu w maszynie wirtualnej będzie wyglądał np. tak:

Zamknijmy teraz maszynę wirtualną i przejdźmy do Menu Start naszego Windows 7. Pod nazwą wirtualnej maszyny znajdziemy zainstalowany przed chwilą program. Spróbujmy go uruchomić.

Podczas uruchamiania możemy zostać poproszeni o hasło do konta maszyny wirtualnej.

Po prawidłowym uruchomieniu na pulpicie Windows 7 ujrzymy program uruchomiony na maszynie wirtualnej. Ikona na pasku zadań dodatkowo udostępnia funkcje współdzielenia urządzeń USB z Virtual PC.

I to już wszystko. W ten oto sposób możemy korzystać z Windows XP Mode w Windows 7 Home Premium.