Windows XP Mode w Windows 7

win7.jpgKilka dni temu firma Microsoft udostępniła publicznie swój najnowszy system w wersji Release Candidate. Wraz z kompilacją 7100 udostępniono całkiem nową funkcję jaką jest tryb pracy Windows XP. Funkcja ta ma umożliwiać uruchamianie starszych aplikacji, które nie działają lub pracują nieprawidłowo w Windows 7. Jak nowy tryb pracy XP działa w praktyce? O tym w dalszej części artykułu.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Jeśli zechcemy skorzystać z XP Mode musimy najpierw spełnić kilka warunków. Pierwszy to posiadanie jednej z trzech najwyższych edycji Windows 7. Są to Windows 7 Professional, Windows 7 Ultimate oraz Windows 7 Enterprise. To nie będzie trudne. Udostępniona wersja RC to edycja Ultimate. Nieco trudniej będzie z drugim warunkiem. Aby uruchomić XP Mode potrzebujemy procesora z obsługą Intel™ Virtualization Technology lub AMD-V®. Starsze procesory AMD oraz część popularnych modeli Intela nie posiadają wirtualizacji. Jeśli jednak nasz komputer spełnia wszystkie wymogi musimy wykonać jeszcze jedną czynność. Windows XP Mode nie jest wbudowaną funkcją systemu. Aby wykorzystać ten tryb pracy musimy zainstalować dwa dodatki. Będą to Virtual PC Beta oraz Windows XP Mode beta. Oba znajdziemy na stronie programu Virtual PC.
Uwaga! Aktualna wersja XP Mode na stronie Microsoftu nie wymaga już procesora z wirtualizacją!

xpmode_01.jpg

Instalacja Virtual PC.

xpmode_02.jpg

Instalacja Windows XP Mode.

Po zainstalowaniu programu w Menu Start zobaczymy nową pozycję.

xpmode_02.jpg

Podczas pierwszego uruchomienia musimy wykonać kilka dodatkowych czynności.

xpmode_02.jpg

Na początku musimy zaakceptować licencję programu.

xpmode_02.jpg

Kreator poprosi nas o zdefiniowanie hasła dla Trybu XP, czyli uruchamianego właśnie Windows XP.

xpmode_02.jpg

Na koniec możemy uaktywnić automatyczną aktualizację systemu.

Po uruchomieniu Virtual Windows XP powinniśmy ujrzeć okno Virtual PC z uruchomionym Windows XP Professional.

xpmode_02.jpg

Tryb Windows XP to w rzeczywistości po prostu Virtual PC z udostępnionym za darmo Windows XP.

Jednak w najnowszej wersji znajdziemy kilka niespodzianek. Pierwsza to obsługa USB.

 

xpmode_02.jpg

Druga to funkcje integracji dzięki czemu używanie wirtualnego systemu staje się dużo prostsze.

xpmode_02.jpg

Standardowo Virtual PC uruchamia cały osobny system. Widzimy wtedy osobny pulpit wirtualnego systemu. Dla przykładu zainstalujemy w wirtualnym systemie program. Będzie to X-Tweaker.

xpmode_02.jpg

Wróćmy teraz do Windows 7. Przejdźmy do Menu Start i zobaczmy co tam znajdziemy.

xpmode_02.jpg

Program zainstalowany w wirtualnym systemie pojawił się nam w Menu Start Windows 7.

Teraz możemy zobaczyć jak naprawdę dział XP Mode. Jeżeli zamkniemy wirtualny system i spróbujemy uruchomić aplikację z poziomu Menu Start Windows 7 to zauważymy że program uruchomi się bezpośrednio na pulpicie Windows 7.

xpmode_02.jpg

Jak widzimy program pomimo uruchomienia na pulpicie Windows 7 cały czas działa w środowisku wirtualnego systemu, który jest niewidoczny.

Podsumowanie

Tryb Windows XP dla Windows 7 jest niczym innym jak środowiskiem do wirtualizacji starszego systemu. Zaletą tego dodatku jest otrzymanie gotowego do pracy Windows XP. Dzięki dodanej do Virtual PC obsłudze USB możliwe jest jeszcze lepsze wykorzystanie wirtualnego systemu. Nowy tryb pracy zintegrowanej znacznie ułatwia uruchamianie aplikacji zainstalowanych w Windows XP. Przy instalacji oprogramowania odpowiednie skróty powinny automatycznie pojawić się w Menu Start Windows 7 jednak nie zawsze tak się dzieje. Niektóre programy instalacyjne wydają się być niewidoczne dla Virtual PC przez co, aby uruchomić program musimy uruchomić całą maszynę wirtualną. Pamiętać też musimy, że nie każdy program da się uruchomić w ten sposób. Za pomocą XP Mode możemy uruchamiać programy które nie działają pod Windows 7 oraz programy Dos oraz 16 bit, których nie uruchomimy w 64 bitowym Windows. Jednak nie uruchomimy w ten sposób gier. Wirtualna maszyna nie posiada akceleracji sprzętowej dla grafiki.

A jak uzyskać podobne efekty w starszych edycjach Windows jak na przykład Vista? Wystarczy dowolny program do wirtualizacji np. starsza wersja Virtual PC. Jednak w tym wypadku będziemy musieli się zaopatrzyć również w licencję do Windows XP. Nie skorzystamy tez z nowych funkcji integracji wprowadzonych w Windows 7 jak uruchamianie programów bezpośrednio z hosta. W niektórych z programów znajdziemy jednak funkcje takie jak obsługa USB czy też akceleracja grafiki, dzięki czemu możliwe stanie się uruchamianie niektórych gier.