Windows Server 2008 R2

ws2008r2_15.jpgW pierwszej połowie stycznia Microsoft udostępnił dla wszystkich wersję beta swojego najnowszego systemu operacyjnego - Windows 7. W tym samym czasie udostępniona została wersja beta jeszcze jednego systemu - Windows Server 2008 R2. System ten pozostał niemal niezauważony. Na pewno wpływ na to miały dwa czynniki. Jeden to fakt, iż jest to wersja serwerowa. Drugi, to co mogło się zmienić w systemie skoro to nadal Windows Server 2008. Jednak system z poprzednikiem wspólną ma tylko nazwę. Co nowego wnosi kolejna wersja serwerowych okienek? O tym w dalszej części artykułu.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Firma Microsoft udostępniła Windows Server 2008 R2 beta w pięciu wersjach. Są to:

  • Windows Server 2008 R2 Beta Enterprise - Tej wersji będzie dotyczył opis
  • Windows Server 2008 R2 Beta Standard
  • Windows Server 2008 R2 Beta Datacenter
  • Windows Server 2008 R2 Beta for Itanium Based Systems
  • Windows Web Server 2008 R2 Beta

Poszczególne edycje systemu zostały udostępnione tylko w 64 bitowej wersji.

Wymagania systemu:

  • Procesor: minimum 1.4 GHz, zalecane 2 GHz lub szybszy; Intel Itanium 2 dla Windows Server 2008 R2 for Itanium-Based Systems
  • Ram: minimum 512 MB, zalecane 2 GB, maksimum 32 GB dla Windows Server 2008 R2 Standard) lub 2 TB ( Windows Server 2008 R2 Enterprise, Windows Server 2008 R2 Datacenter, Windows Server 2008 R2 for Itanium-Based Systems).
  • Dysk twardy: minimum 10GB, zalecane 40GB lub więcej.

Instalator systemu

Pierwsze zmiany zauważymy już w instalatorze.

ws2008r2_01.jpg

Ekran uruchamiania identyczny jak w Windows 7.

ws2008r2_04.jpg

Na płycie znajdują się trzy edycje systemu. Każda w dodatkowej wersji Core.

ws2008r2_07.jpg

Podobnie jak Windows 7 tak i Server 2008 R2 umieszcza pliki niezbędne do uruchomienia systemu na dodatkowej partycji o rozmiarze 200MB.

Skąd te zmiany w instalatorze? Wszystko wyjaśnia się po uruchomieniu systemu.

ws2008r2_07.jpg

W przypadku Windows Server 2003 wersja R2 był to standardowy Server 2003 plus R2 instalowany z drugiej płyty. Zupelnie inna sytuacja ma miejsce w przypadku nowego systemu. O ile Server 2008 oparty była na kodzie Windows Vista, tak Server 2008 jest już osobną wersją systemu opartą na Windows 7. Zmiany w interfejsie systemu oraz jego podstawowych składnikach są identyczne jak w Windows 7.

O systemie

Na początek wyjaśnienie skąd się bierze dodatkowa partycja podczas instalacji na czystym dysku. W Windows Vista i Server 2008 dodany został program BitLocker umożliwiający szyfrowanie dysków. Program ten miał jednak kilka ograniczeń. Do najważniejszych należy wymienić brak możliwości szyfrowania partycji startowej. Ponieważ typowa instalacja systemu to system na partycji startowej pojawił się problem, przez który niemożliwe jest zaszyfrowanie partycji systemowej. Nowy podział dysku umożliwia bezproblemowe użycie BitLockera.

Windows Server 2008 R2 jako pierwszy system Microsoftu dostępny jest tylko w wersji 64 bitowej. Jeżeli ktoś na serwerze używał jeszcze starszego oprogramowania, może okazać się, że nie będzie ono działało na nowej wersji Windows Server. W tym miejscu pojawia się jeszcze jeden problem. Niemożliwa jest aktualizacja z 32 bitowych edycji Windows Server 2003 i 2008 do Windows Server 2003R2

Jak w poprzednich wersjach tak i w najnowszej po uruchomieniu domyślnie uruchamia się Initial Configuration Tasks, dzięki czemu już po uruchomieniu możemy skonfigurować serwer. Pełną konfigurację umożliwia Server Manager, do którego skrót znajdziemy na pasku zadań oraz w Menu Start.

Jeżeli zechcemy dodać funkcje znane z domowych edycji systemów Windows jak Windows Media Player czy obsługę Aero musimy doinstalować Desktop Experience. W tym miejscu pojawia się w opisie informacja o doinstalowaniu funkcji z Windows Vista. Ciekawe czy tak już pozostanie czy później zostanie to zmienione na Windows 7.

Server 2008 R2 zawiera PowerShell 2.0, dzięki czemu możliwe jest pisanie skryptów automatyzujących zadania oraz zarządzanie serwerem.

Gdzie znajdziemy więcej nowości w systemie? Więcej zmian wprowadzono w samych funkcjach serwera, dlatego na pierwszy rzut oka nie są one zauważalne.

Jedną z nich jest nowa konsola Active Directory Administrative Center umożliwiająca zarządzanie Active Directory. Ułatwiono również przywracanie usuniętych obiektów oraz umożliwiono dołączenie do domeny w trybie offline.

Jedną z coraz częściej wykorzystywanych funkcji jest wirtualizacja. I tu nie obyło się bez nowości. Wymienić tu można chociażby Live Migration, dzięki czemu możliwe jest przenoszenie miedzy hostami uruchomionej maszyny wirtualnej.

Niektóre z nowych funkcji można wykorzystać tylko w połączeniu z Windows 7. Direct Access umożliwia połączenia z sieciami lokalnymi bez użycia VPN. Przesyłane w ten sposób dane są dodatkowo szyfrowane. BranchCache z kolei umożliwi firmom usprawnienie połączeń między jej oddziałom. Dzięki buforowaniu najczęściej wywoływanych treści mozliwy jest szybszy dostęp oraz zmniejszenie ruchu na wolnych łączach.

Wspomniane wyżej funkcje to tylko niektóre z nowości wprowadzonych w Windows Server 2008 R2. O tym jak dokładnie będzie wyglądał nowy Windows Server przekonamy się w ciągu najbliższych miesięcy.