Windows 7 beta 1

VistaDwa lata temu firma Microsoft wprowadziła do sprzedaży Windows Vista. Następca Windows XP pojawił się aż sześć lat po swoim poprzedniku i nie został najlepiej przyjęty przez użytkowników. Powodów było wiele. Z najważniejszych należy wspomnieć o wysokich wymaganiach, braku sterowników oraz o przyzwyczajeniu do poprzedniej wersji okienek. Zmiany w Windows Vista były tak duże, że początkowo wiele osób miało problemy z opanowaniem obsługi nowego systemu. W następstwie wprowadzonych zmian przestało działać również wiele programów. Wielu użytkowników próbowało instalować system na kilkuletnich komputerach, co było powodem zasypania forów i grup dyskusyjnych informacjami na temat bardzo słabej wydajności Windows Vista. Pomimo, że producenci oprogramowania wydali bardzo szybko wersje swoich programów zgodne z najnowszymi oknami, a sam system działa bezproblemowo, wiele mitów o tym jak Vista jest zła jest powielana do dzisiaj. Dziś po dwóch latach od wydania Visty Microsoft udostępnił pierwszą wersję beta kolejnej wersji Windows. Jak wielkie zmiany poczyniono w Windows 7 w porównaniu z jego poprzednikiem? O tym w dalszej części.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Instalacja

Windows 7 beta 1 udostępniony został w postaci dwóch obrazów ISO. Pierwszy o rozmiarze 2.4 GB zawiera obraz 32 bitowej instalacji, drugi mający 3.15 GB to instalator wersji x64.

Minimalne wymagania wersji beta

  • Procesor 1 GHz(32 lub 64 bit)
  • 1 GB pamięci RAM
  • 16 GB miejsca na dysku
  • Karta graficzna z obsługą DirectX9 oraz 128 MB pamięci(dla Aero)
Windows 7

Już w chwili wystartowania systemu z płyty zauważymy pierwsze zmiany. Graficzne logo Windows zostało zastąpione animacją.

Windows 7

Sam instalator nie zawiera większych zmian. Zmienione zostało tło graficzne.

Kilka zrzutów ekranu z instalacji

w7_05_medium.jpg
w7_07_medium.jpg
w7_11_medium.jpg
w7_12_medium.jpg
w7_13_medium.jpg
w7_14_medium.jpg
w7_16_medium.jpg

Podczas instalacji nie mamy możliwości wybrania wersji systemu tak jak było to w Viście. W udostępnionej wersji funkcja ta została najprawdopodobniej zablokowana. Jeśli w trakcie instalacji tworzymy partycje pod system na dysku nie zawierającym żadnych partycji, instalator automatycznie tworzy dodatkową partycję o rozmiarze 200MB na pliki startowe systemu. Partycja taka po instalacji nie ma przydzielonej litery i nie widać jej w systemie. W przypadku instalacji na dysku zawierającym już inny system aktywna partycja podstawowa również nie będzie widoczna. W takim wypadku jeżeli potrzebujemy do niej dostępu, może zajść potrzeba ręcznego przydzielenia jej litery. Kolejną zmianą w instalatorze jest przesunięta możliwość wpisania klucza produktu z pierwszego etapu instalacji na ostatni, kiedy na zakończenie instalacji podajemy już dane użytkownika i niektóre ustawienia. Sam proces instalacji przebiega bardzo sprawnie i zajmuje maksymalnie kilkanaście minut. Windows 7 Ultimate x64 po instalacji zajmuje około 11GB miejsca na dysku(bez pliku hibernacji i pliku stronicowania).

Pasek zadań i Menu Start

Po uruchomieniu systemu możemy zauważyć kolejne zmiany.

w7_21_medium.jpg

Zmianie uległ ekran logowania. Poza zmianą tła przesunięte zostały opcje klawiatury z dołu w lewy górny róg.

w7_22_medium.jpg

Po zalogowaniu od razu zauważymy zmieniony pasek zadań. Domyślnie nie są już wyświetlane nazwy uruchomionych programów. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na pasku. Wyświetlanie nazw można włączyć w opcjach paska zadań.

w7_36_medium.jpg

Uruchomione okna tego samego programu są automatycznie grupowane. Przy ikonie programu pojawia się dodatkowe belka z prawej strony(ikony Internet Explorer i Kalkulator). Przytrzymanie kursora nad ikoną umożliwia podgląd wszystkich okien uruchomionego programu.

w7_52_medium.jpg

W prawej części paska za zegarem umieszczony został przycisk wyświetlenia pulpitu. Możemy wyświetlić pulpit poprzez jego naciśnięcie lub sprawdzić ile mamy ukrytych okien pod oknem programu, którego aktualnie używamy. W tym celu wystarczy tylko najechać kursorem na przycisk.

w7_27_medium.jpg

W Menu Start nastąpiły niewielkie zmiany. Nie znajdziemy już domyślnie przypiętej przeglądarki i klienta poczty. Opcje zamykania zmniejszone zostały do jednego przycisku i menu. Dodatkowo zmiany działania przycisku zamykania nie musimy już szukać w opcjach zasilania. Funkcja ta umieszczona została we właściwościach paska zadań.

w7_44.jpg

Menu Start wyposażone zostało również w nowe funkcje. Prawy panel może teraz wyświetlać dodatkowe opcje przy programach. Mogą to być zadania jak również lista ostatnio używanych plików.

Zmiany w systemie

Pulpit wyposażony został w nową funkcjonalność. Przeciągając okno do górnej krawędzi ekranu maksymalizuje je. Przeciągając okno do prawej lub lewej z kolei otwiera je na połowie ekranu.

Niektóre z funkcji systemu zostały przeprojektowane.

w7_29_medium.jpg

Okno personalizacji zostało znacznie uproszczone. Zamiast listy, od razu widzimy co dane opcje zawierają.

w7_28_medium.jpg

Z opcji personalizacji usunięte zostały ustawienia rozdzielczości ekranu. Teraz funkcja ta znajduje się bezpośrednio w menu kontekstowym pulpitu.

w7_38_medium.jpg

Panel Sterowania nie zawiera już szerokiego panelu bocznego.

w7_39_medium.jpg

Pojawia się on dopiero przy niektórych opcjach.

w7_40_medium.jpg

Indeks wydajności ocenia teraz w skali od 1 do 7.9. Dodatkowo niektóre wyniki są znacznie wyższe niż w Windows Vista.

w7_48_medium.jpg

Zamiast centrum zabezpieczeń pojawiło się Action Center, pełniące taką samą funkcję.

w7_47_medium.jpg

UAC w Windows 7 jest w pełni konfigurowalny.

Programy systemowe

W Windows 7 po raz pierwszy od wielu lat wprowadzono zmiany w podstawowych programach systemowych.

w7_35_medium.jpg

Kalkulator już nie jest ograniczony do widoku podstawowego i naukowego. W Windows 7 kalkulator nie tylko pozwala wykonywać więcej obliczeń, ale zawiera również przeliczniki jednostek.

w7_31_medium.jpg
w7_32_medium.jpg

Paint na wzór Office 2007 wyposażony został w Ribbon. Dzięki temu na pasku znajdziemy wszystkie opcje programu.

w7_33_medium.jpg

Podobnie jak Paint również i w Wordpadzie menu zostało zastąpione przez Ribbon. W przypadku tego programu nie jest to jedyna zmiana.

w7_34_medium.jpg

Wordpad w najnowszej wersji stracił obsługę plików DOC. W zamian systemowy edyytor tekstu obsługuje Office Open XML oraz OpenDocument.

w7_33_medium.jpg

Windows 7 zawiera kolejną wersję odtwarzacza Windows Media Player...

w7_45_medium.jpg

...oraz Internet Explorer.

w7_46_medium.jpg

Gadżety w Windows 7 umieszczane są tylko bezpośrednio na pulpicie. Tyle pozostało po pasku bocznym znanym z Windows Vista.

w7_43_medium.jpg

Eksplorator przeszedł niewielki zmiany. Na prawą stronę przesunięto opcje dotyczące zmiany wielkości ikon oraz okna Eksploratora.

Inne...

Windows 7, a może 6.1?

w7_37_medium.jpg

Windows 7 jako nazwa ładnie wygląda. Jeśli przyjrzymy się dokładnie wersji zauważymy, że jest to wersja 6.1. Co to w praktyce oznacza? System jest nieznacznie ulepszoną wersją 6.0, czyli Windows Vista.

w7_37_medium.jpg

Przez dwa lata obecności Windows Vista powstało bardzo dużo sterowników pod ten system. Dzięki temu Windows 7 zawiera znacznie więcej sterowników od swojego poprzednika. Jeżeli jakiś sterownik nie znalazł się w systemie istnieje spora szansa, że będzie dostępny przez Windows Update.

w7_37_medium.jpg

Windows 7 zużywa o wiele mniej zasobów od swojego poprzednika. W systemie ruchomionych jest tylko około trzydziestu procesów, a zużycie pamięci ram nawet w wersji x64 nie przekracza kilkuset MB.

Czego nie znajdziemy w Windows 7?

W Windows 7 nie znajdziemy niektórych znanych z poprzednich wersji Windows programów. Jeżeli zechcemy skorzystać z poczty, galerii, Movie Maker czy Messengera będziemy musieli je osobno pobrać ze strony Microsoft.

Podsumowanie

Windows 7 pomimo faktu, że jest to tylko wersja beta działa stabilnie. Podczas pracy nie natrafimy na większe problemy. System w obecnej wersji wygląda na prawie ukończony, lecz nie powinien być używany jako system do domowego użytku. Niektóre z błędów wykrytych w tej wersji zostały już naprawione, inne nie zostały jeszcze wykryte. Po instalacji należy zainstalować dostępne aktualizacje. Jeśli tego nie zrobimy może nas spotkać kilka niespodzianek objawiających sie nie tylko nieprawidłowym funkcjonowaniem systemu, ale również uszkodzeniem naszych plików. W obecnej wersji Windows 7 działa szybciej od Windows Vista. Na pewno ma na to wpływ usunięcie niektórych komponentów systemu oraz zmniejszenie o połowę liczby aktywnych procesów w porównaniu z poprzednią wersją okien. Nie wiadomo jak dużo jeszcze się zmieni do czasu premiery systemu, ale jeśli nie nastąpią jakieś wielkie zmiany w porównaniu z obecną wersją Windows 7 może stać się najlepszym systemem jaki Microsoft stworzył do tej pory.

Tagi