Toshiba Camileo HD - Tania kamera HD

camileoHD.jpgW sprzedaży pojawia się coraz więcej kamer umożliwiających nagrywanie w rozdzielczościach HD. Kamery takie zwykle mają wbudowane dyski twarde i są nawet kilkukrotnie droższe od starszych kamer nagrywających na kasetach miniDV. Część z nich dodatkowo umożliwia nagrywanie na kartach pamięci. Ale co zrobić jeśli chcemy nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości, a przy tym nie wydawać dwóch tysięcy złotych na nową kamerę? Z pomocą przychodzi nam urządzenie firmy Toshiba. Zaprezentowana w zeszłym roku Camileo HD umożliwia nagrywanie wysokiej jakości nagrań HD kosztując przy tym tyle, co tani aparat cyfrowy. Czy taka kamera się do czegoś nadaje i jest warta zakupu? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dalszej części tego artykułu.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Specyfikacja

Specyfikacja Camileo HD wygląda następująco:

Czujnik obrazu Czujnik CMOS 5 megapikseli
Tryby operacyjne Nagrywanie filmów, wykonywanie zdjęć, dyktafon, odtwarzacz MP3, kamera komputerowa, urządzenie pamięci masowej
Obiektyw / Zakres ogniskowej F3.2 (f = 7,2mm) / 150 cm-nieskończoność (tryb standardowy) Centrum: 20 cm (tryb makro)
Powiększenie cyfrowe 8X
Migawka Elektronika
Wyświetlacz LCD Ekran LCD 2.5 cala
Magazyn danych Wbudowana pamięć 64MB (część pamięci jest używana do przechowywania oprogramowania układowego); Obsługa gniazda karty SD
Rozdzielczość zdjęć Obraz nieruchomy 3744x2808 (11 megapikseli) 2592x1944 (5 min pikseli) 1600x1200 (2 min pikseli)
Rozdzielczość filmów HD 1280x720 pikseli, 30 ramek/sek. D1 720x480 pikseli 30 ramek/sek. VGA 640x480 pikseli 30 ramek/sek. QVGA 320x240 pikseli, 30 ramek/sek.
Równowaga bieli Automatyczna/manualna (światło dzienne, jarzeniowe, wolframowe)
Naświetlanie ±1EV co 0,3
Samowyzwalacz Ok. Opóźnienie 10 sekund
Lampa błyskowa (dla obrazów nieruchomych) Automatycznie/Redukcja efektu czerwonych oczu/Wyłączona
Format plików Zdjęcia: JPEG Filmy: AVI (H.264) Dyktafon: WAV Muzyka: MP3
Interfejs komputera HDMI/Mini USB2.0/Wyjście TV
Wyjście TV Cyfrowe: HDMI Analogowe: Zespolony sygnał wideo (NTSC/PAL do wyboru)
Akumulator Akumulator litowo-jonowy NP60

Zawartość pudełka

Co znajdziemy w pudełku? Zadziwiająco dużo.

P1000112_medium.JPG

Pudełko z kamerą.

P1000116_medium.JPG

A tak się prezentuje zawartość pudelka. Znajdziemy w nim kamerę, pokrowiec, słuchawki, statyw, ładowarkę sieciową, kabel USB, kabel AV oraz kabel HDMI.

P1000117_medium.JPG

Kamera - widok z przodu.

P1000119_medium.JPG
P1000120_medium.JPG

Kamera - widok z boku.

P1000121_medium.JPG

Kamera - widok z drugiego boku.

P1000123_medium.JPG

Kamera widok na panel z ekranem.

P1000125_medium.JPG

W komplecie znalazł się również akumulator o pojemności 1050mAh.

Poza tym w komplecie znajdziemy jeszcze drukowaną instrukcję obsługi w języku polskim, gwarancję oraz płytę ze sterownikami, oprogramowaniem oraz instrukcją w wersji elektronicznej.

Kamera

Kamera umożliwia nagrywanie w 4 rozdzielczościach. Jako, ze jest to kamera HD najczęściej używana rozdzielczością będzie maksymalna czyli 1280x720px. Najniższej rozdzielczości(QVGA - 320x240px) można użyć do tworzenia nagrań do urządzeń przenośnych jak odtwarzacze mp4, telefony czy PDA. Poza zmianą rozdzielczości możliwa jest również zmiana naświetlenia ostrości oraz balansu bieli. Camileo HD posiada również funkcję stabilizacji obrazu oraz automatycznego nagrywania po wykryciu poruszających się obiektów.

A tak nagrywa Toshiba Camileo HD.

Pierwsze nagranie wykonane zostało w dzień.

Niestety po przesłaniu na YouTube pojawiły się drobne problemy z płynnością co dodatkowo wywołało efekt wyglądający jak całkowity brak stabilizacji obrazu.

Drugie nagranie wykonane zostało w nocy podczas jazdy samochodem.

Tu widać najsłabszą stronę kamery. Nagrania wykonane przy słabym oświetleniu tracą dużo na jakości. .

Zdjęcia

Kamera poza nagrywaniem video umożliwia także wykonywanie zdjęć. Aby zrobić zdjęcie nie trzeba nawet przestawiać niczego w ustawieniach. Producent umieścił odpowiedni przycisk tuż obok przycisku nagrywania. Dzięki temu w każdej chwili możemy zdecydować czy chcemy kręcić video, czy po prostu wykonać zdjęcie. W trybie aparatu możliwa jest zmiana takich parametrów jak rozdzielczość, naświetlenie, ostrość, balans bieli. Poza tym możliwe jest łączenie zdjęć, dodanie ramki czy wykonywanie zdjęć seryjnych. Aparat wyposażony został również w lampę błyskową pracująca w trzech trybach(auto, redukcja czerwonych oczu oraz wyłączona).

Zdjęcia wykonane w dzień.

P1000125_medium.JPG

Trawa. Zdjęcia wykonane z niewielkiej odległości prezentują się dość dobrze.

P1000125_medium.JPG

Zdjęcie obejmujące większy obszar.

P1000125_medium.JPG

Poprzednie zdjęcie z użyciem funkcji zoom. Kamera umożliwia jeszcze większe przybliżenie, ale zdjęcie byłoby wtedy całkowicie nieczytelne.

P1000125_medium.JPG

Zdjecie tego samego obszaru wykonane w innym kierunku.

P1000125_medium.JPG

Wiatrak.

P1000125_medium.JPG

Wiatrak z innej strony.

Jak wyglądają zdjęcia wykonane nocą?

P1000125_medium.JPG

Asfalt :)

P1000125_medium.JPG

Auto.

P1000125_medium.JPG

Reflektor.

Wykonane zdjęcie nie prezentują się najlepiej. Częściowy wpływ na to miała pogoda w dniu ich wykonania. Przy odrobinie szczęścia i zdolności można nieco podnieść ich jakość. To co rzuca się w oczy to różnica w jakości między zdjęciami obiektów wykonanymi z odległości nie większej niż kilka metrów a zdjęciami większych przestrzeni. Przy niedużych odległościach zdjęcia wychodzą dużo lepiej. Aparat wyposażony został w funkcję zoomu cyfrowego. Przy niewielkim zbliżeniu z funkcji da się korzystać jednak maksymalny zakres został ustawiony tak daleko, że jego wykorzystanie nie ma żadnego praktycznego zastosowania. Na zdjęciach po prostu nic nie widać. Kamera umożliwia wykonywanie zdjęć również w nocy. Wbudowana lampa doskonale się sprawdza przy fotografowaniu obiektów znajdujących się w niewielkiej odległości od kamery.

Inne funkcje

Kamera Toshiby to nie tylko kamera. Urządzenie nie tylko umożliwia kręcenie video oraz wykonywanie zdjęć, ale może również pełnić funkcję dyktafonu oraz odtwarzacza MP3. Wbudowany mikrofon jest na tyle czuły, że umożliwia nagrywanie nawet z kilkunastu metrów. Funkcję tą docenią na pewno osoby, które czasem potrzebują nagrać sam dźwięk bez obrazu. Można sobie zadać pytanie po co umieszczać w kamerze odtwarzacz MP3. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wymiary kamery zaczyna mieć to sens. Jeśli zabierzemy ze sobą kamerę w podróż, zawsze możemy posłuchać z niej muzyki. Camileo HD może zostać wykorzystana również jako przenośny odtwarzać podłączany do TV. Czy to już koniec funkcjonalności urządzenie Toshiby? Nie. Po zainstalowaniu sterowników z dołączonej płyty CD kamera może pełnić również funkcję kamery internetowej.

Oprogramowanie

Razem z kamerą Toshiba dostarcza oprogramowanie firmy ArcSoft. Dołączone oprogramowanie umożliwia nagrywanie filmów na dyskach DVD oraz edycję video. Dzięki dołączonemu konwerterowi możemy dokonać konwersji dowolnego filmu i odtworzyć go przy pomocy kamery. Za pomocą ArcSoft MediaImpression możliwe jest również przekazywanie filmów do witryny YouTube.

Podsumowanie

Toshiba Camileo HD jest jedną z najtańszych kamer HD na rynku. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy ją zawsze mieć przy sobie, przez co idealnie nadaje się w podróży czy podczas wycieczek. Dużym plusem jest bogate wyposażenie oraz możliwości urządzenia. Kamera oferuje wysokiej jakości nagrania. Niestety nie w każdych warunkach otrzymamy właściwy efekt. Przy nieodpowiednim oświetleniu po wysokiej jakości nie pozostanie ani śladu. Pomimo tego Camileo HD sprawdza się bardzo dobrze i jeśli nie mamy zamiary wydawać pieniędzy na kilkukrotnie droższą zwykłą kamerę HD jest to wybów wart polecenia. Pamiętać musimy tylko o dokupieniu karty pamięci. Wbudowana pamięć wystarczy na kilka sekund nagrania. Na koniec należy wspomnieć jeszcze o tym, że w ofercie Toshiby znajduje się również kilka innych kamer z serii Camileo o nieco poprawionych parametrach i większych możliwościach od opisywanej wersji.

Plusy:

  • Niska cena(360-480zł - Luty 2009)
  • Bogate wyposażenie
  • Obsługa kart pamięci
  • Duża funkcjonalność

Minusy:

  • Słaba jakość nagrań w nocy
  • Mały rozmiar wbudowanej pamięci(64MB)
  • Brak zoomu optycznego