Mini Test - Esperanza ER 102K-16 USB 2.0 Mini Flash Drive

teaser.jpg Pamięci flash są obecnie jednym z najczęściej stosowanych nośników do przenoszenia danych. Wśród pamięci tego typu znajdziemy karty pamięci, urządzenia typu pendrive, czyli pamięć flash podłączana bezpośrednio pod złącze USB oraz od niedawna dyski twarde(SSD). Ze względu na małe wymiary oraz proste podłączenie najczęściej stosowane są te drugie. Z reguły stosowane są pamięci o pojemności od 2 do 16 GB. Wynika to z stosunkowo niskiej ceny takich urządzeń. Jednym z takich dysków jest Esperanza ER 102K-16 USB 2.0 Mini Flash Drive. Czy ten niewielki dysk poza 16GB pamięci oferuje nam coś jeszcze? O tym przekonamy się przeprowadzając niewielki test.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Na początek zobaczmy jak wygląda testowane urządzenie.

001.jpg

Jak widzimy producent zapewnia nas, że urządzenie jest zgodne z funkcją ReadyBoost, ma pojemność 16GB, współpracuje z komputerami PC oraz Mac. Nie da się również nie zauważyć deklarowanych szybkości wynoszących 30MB/s podczas odczytu oraz 10MB/s podczas zapisu.

001.jpg

Tak wygląda złozony ER 102K.

001.jpg

A tak rozłożony, gotowy do podłączenia. Całość obraca się prawie o 360 stopni.

001.jpg

Bezpośrednie porównanie ukazuje niewielkie wymiary pamięci

Testy

Pendrive został poddany kilku testom mającym na celu ustalenie rzeczywistych szybkości odczytu i zapisu.

001.jpg

Pierwszy test przeprowadzony został za pomocą programu HD Tach. Za pomocą tego testu spróbujemy określić szybkość odczytu ER-102K. Jak widzimy średnia szybkość odczytu wynosi 25.2 MB/s, a więc nieco niżej od deklaracji z opakowania.

001.jpg

Drugi test przeprowadzony został za pomocą programu ATTO Disk Benchmark. Program potwierdził szybkość odczytu ustaloną za pomocą poprzedniego testu. Jednak w tym teście widzimy również szybkość zapisu, a ta znacznie odbiega od tego co widzimy na opakowaniu i zamiast 10 wynosi tylko 5MB/s.

Dla potwierdzenia wyników jeszcze dwa testy podczas kopiowania pliku.

001.jpg

Kopiowanie z dysku twardego na pendrive. Niestety rzeczywistość potwierdziła wyniki poprzedniego testu.

001.jpg

Ostatni test to kopiowanie z pendrive na dysk twardy. I tym razem test jest zgodny z poprzednimi wynikami.

Podsumowanie

Po przeprowadzeniu kilku testów wiemy już wszystko. Co więc oferuje nam 102K-16? Niecałe 16GB pamięci, niewielkie wymiary, ładny wygląd i szybki odczyt. Jeśli jednak potrzebujemy urządzenia do częstego przenoszenia danych, z powodu niskiej prędkości zapisu będzie to całkowicie nietrafiony wybór. Na uwagę zasługuje również wykonanie. Na urządzeniu szybko pojawiają się ślady użytkowania, które widać już po kilku dniach.