Mini recenzja - Tracer OVO 1.2

Android.jpgOstatnio coraz popularniejsze staje się posiadanie tabletu. Początkowo do wyboru były tylko urządzenia kosztujące ponad dwa tysiące złotych. Jednak od jakiegoś czasu rynek zasypywany jest kolejnymi chińskimi urządzeniami kosztującymi od niecałych 200zł do maksymalnie kilkuset złotych. Praktycznie wszystkie tego typu tablety pracują pod kontrolą systemu Android w wersji 2.1, 2.2, 2.3 lub 4. Najtańsze urządzenia to konstrukcje z ekranami rezystancyjnymi, małą ilością pamięci ram(256MB) i mało wydajnymi procesorami. Z tego powodu nie warto ich kupować. Od niedawna można nabyć znacznie lepsze konstrukcje z 512MB ram, procesorem taktowanym powyżej 1GHz, ekranem pojemnościowym oraz Androidem 4.0. Jednym z takich tabletów jest Tracer OVO 1.2. Jak sprawuje się taki tablet w działaniu? O tym w dalszej części tekstu.

Autor: Grzegorz Skulimowski

Na początek zacznę od specyfikacji podanej przez producenta, a właściwie importera, bo tablet to typowa chińska konstrukcja występująca pod wieloma nazwami różniącymi się głównie obudową.

Informacje ogólne
Łączne taktowanie CPU/GPU ~ 1,5 GHz (1,2 GHz CPU + 400 MHz GPU)
Procesor Cortex A8 Allwinner A10 1,2 GHz
Grafika Integrated Graphics 400 MHz - ze wsparciem OpenGL,
możliwość uruchamiania gier ze średnio zaawansowaną grafiką 3D
Bateria 3 - 5 godzin
Waga 360g
WiFi możliwość określania lokalizacji
możliwość podłączenia modemu 3G przez USB
Pamięć
Wewnętrzna 8 GB (flash)
Zewnętrzna micro SD - do 32 GB
Ram 512 MB
Ekran
Rozmiar ekranu 7 cali
Mulitdotyk do 5 naraz
Rozdzielczość 800x480
Czujniki
Akcelerometr tak
Czujnik grawitacyjny możliwość rotacji ekranu urządzenia w każdą stronę
Kompas nie
Złącza
Gniazdo słuchawek / mini jack tak
Slot Micro SD tak
Przycisk reset tak
Wyjście HDMI Full HD 1080p tak
Mini USB tak
Wejście na ładowarkę - DC-5V tak
Kamera
Zdjęcia 0.3Mpix
Wymiary 640x480
Wideo
Liczba klatek na sekundę 10
Kodek H.264 / AVC
Rozdzielczość 640x480
Dźwięk
Dźwięk do wideo MPEG-4 AAC audio
Kanały stereo
Częstotliwość próbkowania 44100 Hz
Informacje o systemie z ustawień Androida
Wersja systemu Android 4.0.3 lub 2.3.4 z opcją upgrade do 4.0.3
Wersja pasma podstawowego 2.04
Wersją jądra 2.6.36-android inet_dada@InetSoftware #27
Numer kompilacji 97F1-D1-H2-H01-N410.20111207

Zawartość opakowania

Opakowanie.jpg

Pudełko - przód

Opakowanie.jpg

Pudełko - tył

Kable.jpg

Zasilacz, przewód miniUSB-USB A, przewód USB OTG(USB Host).

Opakowanie.jpg

Tablet - przód

Tablet.jpg

Tablet - tył, po prawej stronie widoczny głośnik.

Tablet.jpg

Wyjście słuchawkowe, reset, wyjście HDMI, miniUSB, zasilanie

Tablet.jpg

Slot na karty microSD

Tablet.jpg

Regulacja głośności, włącznik

System

W specyfikacji podawana jest informacja, że tablet posiada system Android 4.0.3 lub 2.3.4 z opcją upgrade do 4.0.3. W rzeczywistości wszystkie sprzedawane tablety posiadają już wersję 4.0.3. Wygląda na to, że nawet "producent" to zauważył, ponieważ w trakcie pisania tego artykułu specyfikacja na stronie Tracera zmieniła się z "4.0.3 lub 2.3.4 z opcją upgrade do 4.0.3 " na "4.0.3". Przy czym nadal pozostawiono informację o wersji jądra "2.6.36-android inet_dada@InetSoftware #27" pochodzącą z Androida 2.3.4.

Jak już wspomniałem system na tablecie to Android 4.0.3. Wersja ta jest prawdopodobnie standardowo wgrywana w chińskich fabrykach. W trakcie uruchamiania pojawia się napis "Multimedia Internet Device". Po uruchomieniu system wita nas w języku angielskim. Gdy już zaczniemy korzystać z tabletu znajdziemy kolejne dodatki. Wśród aplikacji znajdziemy chińską przeglądarkę, a na wbudowanej pamięci cały katalog różnego rodzaju zdjęć. Po zalogowaniu do Google Play urządzenie identyfikowane jest jako Unknown Android B1.

ICS.jpg

ICS, informacje

Jeśli nie zadowala nas domyślna wersja systemu na stronie firmy Tracer znajdziemy jego zaktualizowaną wersję. Zaktualizowany ICS jak podaje "producent" "zapewnia pełną kompatybilność z aplikacjami w Sklepie Play oraz płynne działanie systemu!". Tracer wspomina jeszcze o zmianie domyślnej strefy czasowej i języka na polski . Po wgraniu nowej wersji oprogramowania okazuje się, że jest to prawda. System wita nas we właściwym języku, chodzi nieco lepiej oraz dostępnych jest więcej aplikacji. Dodatkowe zmiany to identyfikacja zmieniona na "Tracer OVO 1.2". Zmianie uległ również ekran uruchamiania systemu. Zamiast "Multimedia Internet Device" zobaczymy ekran z ładnym animowanym logo "Tracer Ovo". Zmiany jakie jeszcze możemy dostrzec to zmieniony zestaw aplikacji domyślnych oraz zastąpienie niektórych z nich nowszymi wersjami.

Ovo.jpg

Ekran uruchamiania

Urządzenie

Po krótkim opisie systemu przyszedł czas na samo urządzenie.

Obudowa

Tracer Ovo 1.2 wykonany jest całkiem nieźle jak na tej klasy sprzęt. Przód jest typowy dla większości tabletów czyli czarna ramka wokół ekranu. Na uwagę zasługują przyciski dotykowe. Pomimo, że Android 4.0 ich nie wymaga, ładnie się komponują z całością. Przy czym trzeba zwrócić uwagę, że niektóre z tabletów na rynku nadal posiadają zwykłe przyciski co już tak dobrze nie wygląda. Z przodu znajdziemy jeszcze umieszczoną centralnie nad ekranem(w trybie poziomym) kamerę 0.3Mpix. Tył wykonany jest z tworzywa sztucznego w kolorze białym. Złącza USB, HDMI i zasilania umiejscowione są standardowo z boku. Jedynie slot na karty microSD znajduje się u dołu. Całość spasowana jest całkiem dobrze. Nie zauważymy trzeszczącej ani uginającej się miejscami obudowy.

Ekran

Ekran zastosowany w OVO 1.2 ma typową dla tabletów 7" rozdzielczość jaką jest 800x480px. Rozdzielczość niby wystarczająca jednak po dłuższej pracy z urządzeniem daje się odczuć, że jednak jest za mała. Szczególnie, że obecnie nawet telefony z ekranami +4" posiadają wyższe rozdzielczości. Zaletą jest jednak fakt, że jest to ekran pojemnościowy, a nie jak jeszcze do niedawna we wszystkich tanich tabletach rezystancyjny. Dzięki temu nie musimy się siłować z ekranem w trakcie wykonywania najprostszych czynności w systemie. Ekran reaguje niemal na najlżejszy dotyk, a prace z nim ułatwia multitouch. Jednak wyświetlacz zastosowany w OVO ma również wadu. To co się rzuca w oczy od razu po uruchomieniu tabletu to słabe kąty. W trybie pionowym jeszcze daje się używać, jednak przy pracy poziomej wystarczy lekko odchylić tablet, aby zauważyć, że na ekranie prawie nic nie widać. Jednak jest na to sposób. Wystarczy obrócić urządzenie o 180 stopni(kamerą do dołu), a obraz znacznie zyskuje na jakości.

Złącza

Tablet jak już wcześniej wspominałem został wyposażony w kilka wejść/wyjść.

Złącze zasilania - służy do podłączenia dołączonej ładowarki(wejście 100-240V, wyjście 5V/2A). Ładowarka spotykana w wielu tej klasy tabletach.

Mini HDMI - wyjście video do podłączenia tabletu do tv lub monitora. Jeśli chcemy podłączyć w ten sposób OVO wystarczy się zaopatrzyć w kabel miniHDMI - HDMI. Złącze przesyła zarówno obraz jak i dźwięk. Niestety przy takim podłączeniu Android wyświetlany jest w natywnej rozdzielczości tabletu przeskalowanej do rozdzielczości ekranu tv/monitora. Sytuacja się zmienia jeśli zechcemy obejrzeć w ten sposób film np w rozdzielczości HD. Wtedy Ekran tabletu się wyłączy, a na ekranie tv zobaczymy doskonalej jakości obraz. Dźwięk również nie budzi zastrzeżeń jednak raz na jakiś czas mogą się pojawić na ułamek sekundy zakłócenia.

mini USB - dzięki temu złączu możemy tablet podłączyć do komputera. Jednak jest to złącze OTG czyli posiada również funkcję hosta. Dołączona przejściówka umożliwi nam podłączenie do tabletu myszy, klawiatury, pamięci czy chociażby modemu 3G. Złącze USB umożliwia również ładowanie, tak więc dostarczoną ładowarkę można zastąpić każdą uniwersalną z wyjściem mini USB.

Wyjście słuchawkowe - umożliwia podłączenie dowolnych słuchawek z wtykiem 3.5mm.

Slot na karty - pozwala na rozszerzenie pamięci o dowolną kartę microSD(HC).

Użytkowanie

OVO 1.2 w codziennej pracy sprawuje się całkiem przyzwoicie. Procesor oraz karta graficzna w połączeniu z 512MB RAM mają wystarczająca wydajność, do typowych aplikacji i gier. Tablet radzi sobie doskonale również z multimediami w tym odtwarzaniem video w HD. Do dyspozycji mamy również niecały 1GB pamięci wewnętrznej oraz 5.7GB dodatkowej pamięci widocznej jako karta SD. Jest to trochę mniej niż podaje Tracer jednak podane 8GB dotyczy pewnie całej zainstalowanej pamięci, a przecież system też swoje zajmuje. Oczywiście całość można rozszerzyć za pomocą karty(ta jest widoczna jako dodatkowa karta SD) lub pamięci USB. Do szczęścia brakuje tylko mocnego akumulatora. OVO z włączonym wifi działa tylko około trzech godzin. Niestety tablet nie został również wyposażony w Bluetooth ani GPS.

Root

Jest jeszcze jedna rzecz, o której wcześniej nie wspomniałem. System jest fabrycznie zrootowany. Co to oznacza? Mamy pełne uprawnienia i możemy w systemie robić praktycznie wszystko zaczynając od instalacji niedostępnych normalnie aplikacji na modyfikacjach systemu kończąc. W ten sposób możemy sobie zainstalować np... Linuksa. Root przyda nam się również do lepszego oszczędzania energii np poprzez zmniejszenia taktowania procesora.

Debian.jpg

Debian na OVO 1.1

Podsumowanie

Tracer OVO 1.2 ma wady i zalety. Niewątpliwą zaletą jest jego cena. Za niecałe 400zł dostajemy urządzenie o podobnej konfiguracji i wydajności jak tablety znacznie lepszych producentów kosztujące powyżej tysiąca złotych.Czy możemy dostać coś lepszego w podobnej cenie? Praktycznie nie. Dostępne tablety to ten sam sprzęt co najwyżej w innej obudowie i z niewielkimi zmianami konstrukcyjnymi. Z wad wymienić należy wyświetlacz. Zarówno rozdzielczość(na chwilę obecną nie ma wyboru - 800x480 albo nic) i kąty. Przydałby się również lepszy akumulator. Pięć godzin działania podawane przez "producenta" jest praktycznie nieosiągalne. Co ciekawe system jest podatny na modyfikacje. Można modyfikować ten działający jak również wgrywać alternatywne romy. W ten sposób można np. dodać obsługę zewnętrznych modułów Bluetooth i GPS, a nawet zwiększyć rozdzielczość kamery, które wg niektórych doniesień sprzętowo wcale nie ma, 0.3 a aż 1.3Mpix. To wszystko sprawia, że OVO nawet pomimo wielu wad jest warte swojej ceny, która tak naprawdę jest niewielka.